DEMO DAY West Startup Incubator

2023 жылғы 18 қазанда Жәңгір хан атындағы БҚАТУ-да бизнес-инкубатордың 2-ші бизнес-инкубациялық бағдарламасының DEMO DAY өтті. Бұл жобаны «НАРИ «QazInnovations» АҚ қолдауымен “West Startup Incubator” университетінің бизнес-инкубаторы ұйымдастырды.

4 апта бойы Жәңгір хан атындағы БҚАТУ және Атырау қаласының Х. Досмұхамедов атындағы университетінің жаңадан бастаған кәсіпкерлері, ғалымдары мен білім алушылары түрлі шеберлік сабақтарына, консультациялық кездесулерге қатысып, жетекші мамандардың трекерлік диагностикасынан өтті.

Инкубациялық Бағдарламаға қатысушыларды келесі инвесторлар мен қонақтар қолдауға келді: “Қазақстанның автомектептер қауымдастығы” ЖШС директоры А. Айгалиева, “Bereke Bank” АҚ БҚОФ директоры Е. Мыңбаев, “SoftLance” ЖШС директоры А. Локтев, “Атамекен” БҚО ӨКП кәсіпкерлікті қолдау бөлімінің бастығы С. Жұбаева, ғылыми жұмыс жөніндегі проректор Ә. С. Шәмшідін және КазУИТС ғалымдары, М. Өтемісов атындағы БҚУ  ғалымдары, “VetLife” ЖШС директоры Г. Нағимова, “Ислам” ЖК Р. Айсиев және т. б.

Бизнес-инкубациялық бағдарламаға өтеусіз негізде барлығы 49 стартап-жоба қатысып, Demo Day-да 16 үздік жоба іріктелді. Кафедра меңгерушісі, доцент, т.ғ. к. М. Есенаманова, қауымдастырылған профессордың м. а., п. ғ. к. а. Тілепбергенова, доцент Б. Қуанбаева және Доцент Ғ. Жүсіпқалиева, сондай-ақ Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің студенттері мен магистранттарын белсенді қатысуын ерекше атап өткен жөн.

Ашық жария іс-шара аяқталғаннан кейін қатысушыларға “Нари QazInnovations” АҚ технологияларды коммерцияландыруға арналған конкурсқа қатысуға мүмкіндік беретін бизнес-инкубациядан сәтті өткені туралы сертификаттар табыс етілді. Әлеуетті инвесторлар мен серіктестерден құралған қазылар алқасы шешімінің қорытындысы бойынша үздік қатысушылар 1-3 орын және екі үздік жоба үшін ақшалай сыйлықтармен, сондай – ақ әртүрлі номинациялар бойынша жеңімпаздар дипломдарымен және имидждік сыйлықтармен марапатталды. Сонымен,

1 орын – “Ағаш-сабан панельдерін өндіру” жобасы (В. Дмитриев, В. Леонова).

2 орын – “Құрылыс материалдарын ала отырып, темекі тұқылдары мен шыныларды Ресайклинг” жобасы (А. Тілепбергенова, Б. Қазбағаров, Н. Ізғалиев, Н.Бақтыбай, А. Рахымжанов).

3 орын – «Суды мұнайдан тазарту үшін  магнетит-көмір негізіндегі композиті қолдану» жобасы (А.Аскарова, А. Есенгелді).

Инвесторлардың пікірінше, тағы екі үздік жоба атап өтілді: 1) “Электрондық оқытуға арналған платформа” (В. Мысько, А. Жасхайратов, Ж. Сейткалиева, З. Төлегалиева, С. Сибағатов) және 2) “Күн энергиясына негізделген электр жанармай құю станциясы” (Т. Қадыров, А. Меңдібаев, Р. Сукиров).

Номинациялар бойынша жеңімпаздар:

“Үздік бизнес-модель” – жоба “Ұлутас қалдықтарынан әк алу өндірісі” (М. Қазихан, З. Шәмше, А. Батыргерей, Қ. Кеңес).

“Үздік питч” – “гидропоникалық қондырғыда жасыл дақылдарды құру” жобасы (М.Есенаманова, Ш.Бисалиева, ж. Мекекова, Н. Картанбаева, А. Жасталапова, А. Тезекбаева, о. Төлегенқызы).

«Үздік GreenTech» – проект «Ауа конденсаты арқылы экологиялық ауыз су алу» (Ф. Ғабыл-Манапова, З. Ерсенова, Д. Сағынғали, Е. Ахметов).

Демо-күннің жеңімпаздары мен қатысушыларын шын жүректен құттықтаймыз және өздерінің инновациялық жобалары мен стартаптарын ілгерілетуде табыс тілейміз!