8 қыркүйекте Zhangir khan University инновациялық жобалар мен стартаптың Демо-күні өтті!

Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университетінің “West Startup Incubator” Бизнес-инкубаторы 2023 жылғы 8 қыркүйекте «QazInnovations» Инновацияларды дамыту жөніндегі Ұлттық агенттігі” АҚ-мен гранттық келісім шеңберінде өткізілген 1-ші бизнес-инкубациялық бағдарламаның Demo  – күнің өткізді!

Грантты іске асыру шеңберінде стартаптарды бизнес-инкубациялау және сертификаттар бере отырып, өтеусіз негізде технологияларды коммерцияландыруға арналған конкурстарға одан әрі қатысу үшін жобаларды дайындау бойынша оқыту жүргізілді.

Жобаларды бизнес-инкубациялау бойынша сертификат “QAZINNOVATION” АҚ- технологияларды коммерцияландыруға арналған конкурсқа қатысуға мүмкіндік береді, грант сомасы 20 млн. теңгеге дейін құрайды.

Оқыту стартап – жобаларды дайындауға, «буып-түюге» және нарықта одан әрі ілгерілеуге бағытталған. Сарапшылар бизнес жобаларды ілгерілету мен коммерцияландыруда практикалық тәжірибесі бар жоғары кәсіби маман-тәлімгерлер болып табылады.

Оқыту шеңберінде оқытудың мынадай модульдері көзделген: өнімнің нарықтық тауашасын және әлеуетті мақсатты аудиторияны айқындау; жобалардың бизнес-моделін әзірлеу; жобаның қаржылық моделін құру; зияткерлік меншік объектілерін қорғау, қорғау және ұтымды пайдалану; жобаларды әлеуетті бизнес-серіктестер алдында таныстыруға дайындау және т. б.

Демо-күн аясында диалог алаңы, атап айтқанда, инновациялық жобалар мен стартаптың көрмесі мен тұсаукесері ұйымдастырылды. Бизнес-инкубациялық бағдарламаға қатысушылар экономиканың түрлі салаларындағы (ауыл шаруашылығы, қайта өңдеу өнеркәсібі, құрылыс, машина жасау, IT және т.б.) стартап жобаларды ұсынды.

Бизнес-инкубациялық бағдарламаның қорытындысы бойынша бизнес-инкубаторға қатысушылар:

– инновациялық жоба немесе стартап идеясын жақсарту;

– сарапшылар мен тәжірибелі кәсіпкерлерден кеңес алу;

– жеке трекермен жұмыс жасаңыз;

– сіздің стартапыңыз туралы нақты көзқарас қалыптастыру;

– команданы жасақтау;

– алғашқы инвестицияларды тарту;

– пікірлес қауымдастықты табу!

Демо-күнге қала кәсіпорындары мен ұйымдарының өкілдері, сондай-ақ түрлі салалардың сарапшылары қатысты.

Осы іс-шарада әлеуетті бизнес әріптестер және/немесе инвесторлар әзірлеушілермен жеке кездесе алды, сондай-ақ өзара тиімді ынтымақтастық пен бірлескен қызмет шарттарын, оның ішінде коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыруға арналған конкурстарға қатысу бойынша талқылай алды.

Демо-күн қатысушыларының көптеген жобалары ұзақ және күрделі жолдан өтті — қызықты идеялардан бастап, нақты гипотезалары бар, аудитория анықтаған және даму жоспары бар нақты бизнес-ұсыныстарға дейін. Бұл процесте қатысушылар тек өз тәжірибелерінен ғана үйренбеді. Бизнес-жаттықтырушылар сарапшыларының Мастер-класстары мен консультациялары жобаларды жетілдіруге және әлеуетті инвесторлар мен серіктестер үшін соңғы питч-дек дайындауға жақсы көмек болды.

Демо-күнге экономиканың түрлі салаларынан сарапшылар мен мамандар, сондай-ақ жергілікті билік органдарының, қаланың жоғары оқу орындары мен колледждерінің өкілдері қатысты.

Әлеуетті инвесторлар Локтев Андрей Евгеньевич (“SoftLance” ЖШС) және Өмірзақова Роза Мэлсовна (“Орал қаласының Ботаникалық бағы” ЖШС) стартаптардың технологиялылығын атап өтіп, инновациялық жобалар командаларының фаундерлерінің сөздерінен кейін өз ұсыныстарын берді.

Демо-күнде талқылауға болатын көп нәрсе болды: “Мансап орталығы” платформасын, суды үнемдейтін құрылымдарды дамытудан бастап, жеміс-жидек пен көкөніс дәмдеуіштер цехын, сондай-ақ тез өсетін ағаш плантацияларына дейінгі барлық жобалар жақсы зерттелген және бір-біріне мүлдем ұқсамайтын болып шықты. Сарапшылар үш күшті жобаны анықтады: керамикалық агрегаттарды өндіру технологиясы, аквакорм және биоқалдықтардан құрама жем өндіру, олардың авторларына сынақ сатылымын жасауды ұсынды. Сондай-ақ, олар қызықты идеялар мен ғылымды қажет ететін стартаптардың жоғары шоғырлануын атап өтіп, энергия мен уақытты көбірек жұмсауды және инновациялық жобаларды бизнес деңгейіне көшуге баса назар аударуды тіледі.

Жалпы, демо-күнде инновацияның керемет атмосферасы, нетворкинг және тәжірибе алмасу болды!